Cisco

cisco

Cisco, dünya üzerindeki internet altyapısında bulunan router, switch, firewall, ip telefon ve bunun gibi cihazların yüzde 80’inden fazlasını üreten bir firmadır. Ve bundan dolayıdır ki network alanında ilerleyebilmek için Cisco sertifikalarına sahip olmak gerekmektedir.

Cisco’ya geçmeden önce OSI modelini incelenekte fayda vardır. Çünkü OSI, Cisco’nun temelini oluşturan modellerden biridir.

Ağ sistemlerine taleplerinin artmasından dolayı ve ağ sistemlerinin işlevlerini tanımlayan ortak bir modelin olması gerekmekteydi.

Fakat OSI modelinin değişmez bir kanun olmadığını, isteyen herkesin kendi başına bir ağ sistemi tasarlayabileceğini ve belki de çalıştırabileceğini de düşünebiliriz. Fakat OSI modelini referans almadığımız takdirde diğer ağlar ile iletişimimiz zor olacak ve değişik üreticiler bu ağ sistemi için donanım ve yazılım üretemeyecektir. Bu durum da OSI modelini esas almak çok önemlidir.

OSI Modeli, verinin bir  bilgisayar üzerinde bir programdan, ağ ortamından geçerek diğer bir bilgisayar üzerindeki diğer bir programa nasıl ulaşacağını tanımlar. Model bu süreci 7 katman halinde inceler.

7. Katman-Uygulama

6. Katman-Sunum

5. Katman-Oturum

4. Katman-Taşıma

3. Katman-Ağ

2. Katman-Veri Bağlantısı

1. Katman-Fiziksel

Bu katmanları bir sonraki dersimizde tüm ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …