Linux’ta Dig Komutu ve Örnekleri

 

Merhaba, bu yazıda Linux sistemlerde domain adı(alan adı) sorgulamalarında çokça kullandığımız dig komutundan bahsedeceğim. Windows işletim sistemlerinde çalışan nslookup komutu ile benzer görevi yapmaktadır.Genellikle major olarak tabir edilen çoğı Linux dağıtımında vardır.

 

Dig komutunun açılımı (Domain Information Groper) dir.  Temel yaptığı iş DNS sunucularından gelen cevabı bize gösterir.Yani bize DNS sorgulamalarımızın sonucunu gösterir.DNS ile ilgili problemlerde network yöneticilerinin sıklıkla kullandığı komutların başında gelmektedir.

 

 

1- A(Host) kaydını sorgulamak

 

Yukarıdaki komut google.com adresi için default olarak bize A kaydını getirmektedir.

Burada bize nasıl cevap döndüğünü merak ediyorsanız dig komutu dns sunucusunun /etc/resolv.conf dosyasını okuyor ve bize output olarak dönen cevabı gösteriyor. Yani çıkan sonuçlar resolv.conf dosyasında yazan satırlar.

 

2- A(Host) kaydını +short ile  sorgulamak

Yukarıdaki ekran görüntüsüne baktığımızda default olarak çok fazla sonuç dönmekte bize. Biz istersek +short komutu ile daha kısa sonuçlar çıkmasını sağlayabiliriz.

 

3- MX kaydını sorgulamak

 

4- SOA kaydını sorgulamak

 

5- TTL kaydını sorgulamak

 

6- Tüm DNS Kayıtlarını sorgulamak

 

7- Dns Reverse Lookup Örneği

 

8- DNS Sorgulamalarında Sadece Cevap Kısmını Döndürme

Hakkında Rıdvan Karabudak

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.