Biçimsel Diller ve Soyut Makineler – 1 –

Biçimsel Diller ve Soyut Makineler

Otomat Çeşitleri

 1. Finite Automata : Bellekleri olmayan en basit otomat çeşitidir. Hesap gücü çok düşüktür.  Giriş ve Çıkış Hafıza bölümü vardır. Geçiçi bellek bölümü yoktur. Vending Machines örnek olarak verilebilir.
  finite automaton
  finite automaton finite
 2. Pushdown Automata :  Bellek birimi olarak yığıt(stack) kullanılır.  Programlama dili derleyicileri örnek olarak verilebilir. Hesaplama gücü orta seviyededir.
  pushdown automaton
  pushdown automaton
 3. Turing Machines : Bellek birimi olarak (random access memory ) kullanılır. Herhangi bir algoritma örnek olarak verilebilir. Hesaplama gücü yüksektir.
  turing machines
  turing machines

   

Otomatları birbiriyle kıyaslarsak, Turing makinesi anlaşıldığı gibi hepsinden fazla güce sahip,  daha karmaşık problemleri diğerlerine göre daha rahat bir biçimde çözebilmektedir.

Otomat Örneği
Otomat Örneği

Yukarıda ki örnek incelendiğinde otomatların görevi daha da bir anlaşılmaktadır.

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …