Derinlik Öncelikli Arama Algoritması (DFS)

Derinlik Öncelikli Arama Algoritması (DFS)

Bu algoritmada tıpkı BFS algoritması gibi Sezgisel olmayan bir arama ağacı algoritmasıdır. Ağaca yeni eklenecekler kuyruğun başına yerleştirilir. En derindeki ilerlememiş düğüm ilerletilir. Adı üstünde derinlik önceliklidir. İlerlediğin yoldaki en derin düğüme kadar gidilir eğer düğüm kalmadıysa geri dönülerek uygun yollar seçilir.

Algoritmanın özellikleri;

– Optimal değildir.

– Bütünlük yoktur. Döngülü ağaçlarda sonuca ulaşılamaz.

– En iyi çözüm değildir.

– Algoritmanın performansı O(bm) dir.

– Bellek gereksinimi çok azdır.

** Tekrarlanan durum veya ziyaret edilmiş durum varsa tekrar yazılmaz.

Ekran Alıntısı

Bu örnektede görüldüğü gibi derinlik ön plandadır. İzlenecek yol A-B-D-I-J-E-C-F-G-H dir. Aynı örneğin BFS algoritmasına göre sonucu A-B-C-D-E-F-G-H-I-J dir.

İyi çalışmalar..

 

 

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …