Genişlik Öncelikli Arama Algoritması (BFS)

Genişlik Öncelikli Arama Algoritması (BFS)

Arama ağacı algoritmaları Sezgisel (Heuristic) ve Sezgisel olmayan arama ağaçları diye 2’ye ayrılır. BFS sezgisel olmayan bir arama ağacı algoritmasıdır. Breadth First Search yani Genişlik Öncelikli Arama algoritması olarak geçer. Ağaca yeni eklenenler kuyruğun en sonuna  yerleştirilir. Soldan sağa doğru genişleyerek ilerler. Tekrarlanan bi durum varsa eğer takip edilmez.

Algoritmanın özellikleri;

-Optimaldir.

– Çözüm iyidir.

– Algoritma performansı O(bd+1) dir.

– Bütünlük vardır.

– Zaman açısından O(bd+1) dir.

*** Bellek zamandan daha önemli bir sorundur. Ziyaret edilmiş durumların bellekte tutulması algoritmayı hızlandırır fakat bellekte yer sorunu oluşur.

Ekran Alıntısı

Bu örnektede görüldüğü gibi soldan başlanarak sırayla genişleyerek düğümler izlenir.

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …