HTML ve HTML5 Nedir?

HTML5, günümüzde pek kullanılmamasına rağmen ileriye dönük düşünüldüğünde büyük faydalar sağlayacağı bilinen ve önceki teknolojilerin eksikliklerini bir bir gidererek ve gün geçtikçe gelişen bir web teknolojisidir. HTML5, HTML’in üst sürümüdür.

Aşağıdaki resmi incelediğimizde HTML’in gelişiminin nasıl olduğunu görebiliriz.

html

HTML Nedir?

HTML, yani Zengin Metin İşaret Dili(Hyper Text Markup Language) günümüzde internet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan metin tabanlı bir dildir. HTML aslında kendi başına bir anlam ifade etmez. HTML’i CSS, Javascript, JQuery gibi script dilleri ile güzelleştirmekte fayda vardır.

HTML web sitelerinin ara yüzünü yani görselini oluşturur. Yani bir web sitesine girdiğimiz zaman sağ tıkla “Kaynağı Görüntüle” dediğimizde göreceğimiz şey çoğunlukla HTML diliyle yazılmış komutlar olacaktır.

HTML5 Nedir?

İnternetin geleceği olarak adlandırılan HTML5, HTML dilinin 5. Sürümüdür. Gelişen internet teknolojileri ile kullanımı kolaylaştıran uyumlu bir metin tabanlı dildir.

HTML5’i İnternet Explorer 8’in altı desteklememektedir. Ama Firefox, Chrome, Safari, Opera ve IE9 çoğu özelliğini desteklemektedir.

HTML5’i yazabileceğimiz bir çok yazılım vardır.

  • Netbeans,
  • Not Defteri,
  • Notepad++ ,
  • Dreamweaver  vb. gibi yazılımlarda rahatlıkla yazabiliriz.

Etiketler Nedir?

Etiketler, küçüktür ve büyüktür(< ve >) işaretleri içine yazılan kodlardır. Örneğin <head>, <title> vb. Ayrıca bazı etikeleri kapatmakta gerekmektedir. Örneğin <meta/>, <head/> vb.

Etiketlere Özellikler Nasıl Eklenir?

Çoğu etiket içine özellik alabilir. Bunlar etiket açılırken büyüktür(>) işaretinden önce belirtilmelidir. Örneğin <html lang=”tr”> bir özellik belirtmektedir. Bir Web Browser açtığımızda, Browser, yazdığımız komutları yorumlayarak karşımıza istediğimiz formatta çıkmasını sağlamaktadır.

Merhaba Dünya Örneği!

html merhabadunya

Notepad++ programında üstteki komutları yazarak Merhaba Dünya örneğini yazdıktan sonra .html dosyası olarak kaydedip çalıştırdım.

html merhabadunyasonuc

 

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …