WCF Servis Oluşturmak

Bugün veritabanı bağlantısı olan bir web servis yazmaya karar verdim. Öncelikle veritabanımı oluşturmam gerekiyordu. Bunun için MYSQL kullandım. Yapacağım örneğin konuyu anlamam açısından önemli olduğumu bilmeden tek tablolu bir veritabanı yarattım.

web servis veritabani

Yukarıdaki tabloya person adını vererek Kendo isimli veritabanımı oluşturdum. Daha sonra Microsoft Visual Studio 2012’yi açarak WCF projesi oluşturdum.

web servis 1

Görüldüğü üzere adını DbService olarak verdim.

Daha sonra kendiliğinden oluşan metotları silerek kendi metotlarımı yazmaya başladım. Veritabanı olduğundan veritabanı bağlantısı yapmadan önce projeme MYSQL Connector’u referans olarak gösterdim. Böylelikle bağlantımı sağlayabilecektim.

Projem oluşurken IDbService ve DbService adında iki class’ım oluşmuştu. IDbService Interface olup DbService tarafından metotları override edeceğimden öncelikle metodumu IDbService class’ına ekledim.

web servis 2

Görüldüğü üzere override edeceğim List<Person> GetAllPeople(); metodu.

Daha sonra DbService class’ıma gelerek override ettikten sonra veritabanı bağlantısını sağladım.

web servis 3

Böylelikle web servisi yazma işlemini tamamlamış oldum.

Bu konuyu anladıktan sonra bu yazdığımız web servisi çağırmanın nasıl olduğuna bakmak için WCF Servis Çağırma adlı konuya girmeniz gerekmektedir.

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …

3 Yorumlar

  1. Serdar

    merhaba hocam bu uygulamanın ve çağıra uygulamanın dosyalarını gönderme şansınız varmı veya yayınlama ben anlattığınız gibi yaptığımda hata alıyorum

    • valla hocam aradım da bulamadım. mesajınızı da baya geç gördüm k. bakmayın

  2. harun

    IDbService class’ına eklediğim metoddaki List GetAllPeople(); “The type or namespace name ‘Person’ could not be found (are you missing a using directory or an assembly reference ?) hatası alıyorum.