Çift Anten Neden Kullanılır?

Çift Wi-Fi anteni sinyalin düştüğü anda ve ölü noktaların olduğu ortamlarda bu etkiyi ortadan kaldırmak için yapılmıştır. Kısacası sinyali verimli ve güçlü bir şekilde almamıza yarar. Çift antenler alış veya veriş için ya da her ikisini de kapsayacak şekilde yapılmıştır. Bu üreten firmaya bağlıdır.

Örneğin tek ve çift anteni olan iki ayrı modemimiz olsun. Ve bu ortamda aynı frekansta çalışan farklı aletlerimiz olsun. Eğer tek anteni olan modemimizi kullanırsak, bağlantıdan kopma ihtimalimiz daha yüksektir. Bu durumlarda çift anten tercihi olarak kullanılabilmektedir. Çift anten şu görevi görmektedir. Sinyalimiz, modemimizin bir anteninden koptuğu zaman, diğer anten sinyali alıyorsa görevi diğer antenimizin üstlenmesidir. Böylelikle kopma sorunu ortadan kalkmaktadır. Tabii günümüzde üç anteni olan cihazlarda kullanılabiliyor. Yani tamamen tercihe kalmıştır.

Çift anten kullanmak ek donanım gerektirir bu da maliyeti arttırır. Bu yüzden çift anten kullanımı tek antene göre tercih edilmemektedir. Evlerimizde kullandığımız antenler genelde tektir.

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

Wimax, 802.16 Standartı

WiMAX Wimax (Worldwide Interoperability of Microwave Access) geniş bant kablosuz erişim teknolojisidir. Wimax, IEEE 802.16 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.