Web Servis (Web Service) aracılığıyla T.C. Kimlik No Doğrulama

Bugün, T.C. Kimlik No Doğrulama adlı program yapmaya çalıştım. Öncelikle Microsoft Visual Studio 2012 programını açarak Windows Form Application oluşturdum. İlk olarak Form tasarımımı gerçekleştirdim.
Sadece 4 giriş değişkeni ve bir buton ile girilen bilgilerin kontrolünden sonra T.C. vatandaşı olup olmadığımıza dair web servis tarafından gelen cevaba göre bir mesaj kutusu çıkıyor ve T.C. vatandaşı olup olmadığımızı iletiyor.
Daha sonra İnternet üzerinden https://tckimlik.nvi.gov.tr/Service/KPSPublic.asmxweb servisini kullanarak bu işlemi yapmaya çalıştım.
Add Service References diyerek web servisimi ekledim.
Görüldüğü üzere oldukça basit bir kodlama ile web servisi başarı ile çağırarak kullanmayı başardık.
Programın Source Code ve Bütün Dosyaları : [wpdm_file id=2]

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim sistemleri, bilgisayar donanımları ve kullanıcılar arasında iletişim sağlamak amacıyla yazılmış olan programlardır. Bilgisayar Nedir? …

3 Yorumlar

 1. Ekrem

  durum=null
  yerinde sorun çıkıyor bunun nedeni nedir?

 2. Erdogan Cevher

  Çok teşekkür ederim. Birebir aynen yazdım. Hiçbir sorunsuz hemen çalıştı.

  Başka bir web sitesinde, “Add Service Reference” kısmında, “Advanced’tan Web Reference” ekleme hikayesiyle anlatmış; orada o şekilde yapınca olmamıştı. Sizin kodlarınızı deneyince sonuç aldım.

  Erdogan