Tekli Yayın, Yayın ve Çoklu Yayın Adresleri

Adres sınıflarına ek olarak, IP adreslerini tek yayın, yayın veya çoklu yayın olarak da sınıflandırırız. Konak bilgisayarlar, IP adreslerini bire bir (tekli yayın), birden fazlasıyla (çoklu yayın) veya birden tümüne (yayın) iletişim kurmak için kullanabilir.

Tekli yayın

Tekli yayın adresi, IP ağında en yaygın olan türdür. Tekli yayın hedef adresine sahip olan bir paket, belirli bir konak bilgisayarı hedefler. 192.168.1.5 IP adresine sahip olup 192.168.1.200 IP adresindeki sunucudan (hedef) web sayfası isteyen bir konak bilgisayar (kaynak) buna örnek verilebilir.

Tekli yayın paketinin gönderilip alınması için, IP paket başlığında bir hedef IP adresinin olması gerekir. Karşılık gelen hedef MAC (Ortam Erişim Denetimi) adresi de Ethernet çerçeve başlığında bulunmalıdır. Veriyi belirli bir hedef konak bilgisayara teslim etmek için IP adresi ve MAC adresi birleşir.


Yayın

Yayında ise paket, konak bilgisayar bölümü tamamen birden (1) oluşan bir IP adresine sahiptir. Başka bir deyişle, o yerel ağdaki (yayın etki alanı) tüm konak bilgisayarlar paketi alıp bakar. ARP (Adres Çözümleme Protokolü) ve DHCP (Dinamik Konak Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) gibi ağ protokollerinin çoğu yayınları kullanır.

Varsayılan alt ağ maskesi 255.255.255.0 olan 192.168.1.0 C Sınıfı bir ağın yayın adresi 192.168.1.255’tir. Konak bilgisayar bölümü ondalık 255 veya ikili 11111111’dir .

Varsayılan maskesi 255.255.0.0 olan 172.16.0.0 B Sınıfı bir ağın yayın adresi 172.16.255.255’tir.

Varsayılan maskesi 255.0.0.0 olan 10.0.0.0 A Sınıfı bir ağın yayın adresi 10.255.255.255’tir.

Bir ağa ilişkin yayın IP adresinin, Ethernet çerçevesinde karşılık gelen bir yayın MAC adresine sahip olması gerekir. Ethernet ağlarında yayın MAC adresi, Onaltılı olarak FF-FF-FF-FF-FF-FF şeklinde görüntülenen 48 birden oluşur.

 

Çoklu yayın

Çoklu yayın adresleri, kaynak cihazın cihazlardan oluşan bir gruba paket göndermesini sağlar.

Çoklu yayın grubuna ait cihazlar, çoklu yayın IP adresi grubuna atanır. Çoklu yayın adres aralığı 224.0.0.0 – 239.255.255.255’tir. Çoklu yayın adresleri bir adres grubunu (bazen konak bilgisayar grubu da denir) temsil ettiğinden, bunlar yalnızca paketin hedefi olarak kullanılabilir. Kaynakta her zaman bir tek yayın adresi bulunur.

Çoklu yayın adreslerinin kullanıldığı yerlere örnek olarak, birçok oyuncunun uzaktan bağlanıp aynı oyunu oynadığı uzaktan oyun verilebilir. Başka bir örnek olarak da, birçok öğrencinin aynı sınıfa bağlanmasıyla gerçekleşen video konferans olayı gösterilebilir.

Tekli yayın veya yayın adresinde olduğu gibi, çoklu yayın IP adresleri de bir yerel ağda çerçeveleri teslim edebilmek için karşılık gelen bir çoklu yayın MAC adresine gereksinim duyar.. Çoklu yayın MAC adresi, onaltılı olarak 01-00-5E ile başlayan özel bir değerdir. Bu değer, IP çoklu yayın grup adresinin düşük 23 bit’lerini Ethernet adresinin kalan 6 onaltılı karakterine dönüştürerek sona erer. Grafikte gösterildiği gibi, onaltılı 01-00-5E-0F-64-C5 buna örnek olarak verilebilir. Her onaltılı karakter 4 ikili bit’ten oluşur.

Hakkında Ali Demirci

Ben Ali Demirci... 1991 Ankara doğumluyum. Ankara da yaşıyorum. Fırsat buldukça öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Java ile haşır neşirim. Android'den asla vazgeçemem. Öğrenmeye bayılırım. Yeni şeyler öğrendiğimde, geçmişteki projelerimde keşke böyle yapsaydım diye çok üzülmüşümdür. O yüzden öğrenmekten korkmayın. Takıldığınız yerleri mutlaka sorun. Biliyorsam yanıt veririm. Bilmiyorsam yol gösteririm. Teşekkürler :)

Kontrol Et

Çift Anten Neden Kullanılır?

Çift Wi-Fi anteni sinyalin düştüğü anda ve ölü noktaların olduğu ortamlarda bu etkiyi ortadan kaldırmak …

Bir Yorum

  1. barış eracun

    Selam,
    Tekbir kaynaktan (PC veya Android) birden fazla bluetoth kaynağına ses gönderebilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.